Ile kosztuje instalacja fotowotaiczna?

Zakup i montaż instalacji

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest jednorazowym wydatkiem na który składa się:

– zakup modułów fotowoltaicznych

-falownik

-dostawa i montaż

-podatek VAT( dla domu mieszkalnego 8%, dla firmy 23%)

Średnie ceny montażu instalacji wahają się od 15000 do 25000 zł. Różnica w cenie zależy od mocy instalacji, potrzeb rodziny, wielkości domu, rodzaju paneli, oraz od wartości dofinansowania. Sam rozmiar danej instalacji również warunkuje cenę. Analizując koszty montażu instalacji, należy wziąć pod uwagę jakość komponentów i parametry techniczne podzespołów.Przyjęto, że cena jest określana na stałym poziomie, czyli za 1kWp mocy instalacji. Znaczącą różnicę w cenie warunkuje wybór typu ogniwa.

Fotowoltaika-średnie koszty i ceny w Polsce

Na koszty wpływa również lokalizacja, w której montowana jest instalacja. Ceny montażu różnią się od województwa, czy regionu. Na zestaw fotowoltaiczny składają się nie tylko panele PV, ale i okablowanie, oraz inwerter. O ile ceny zestawów są porównywalne, tak koszty instalacji mocno zróżnicowane. Warto pamiętać przy wyborze firmy, aby postawić na doświadczenie i jakość. W dzisiejszych czasach firm montażowych nie brakuje, jednak należy wybrać taką, dla której montowanie instalacji to nie nowość. Dobór odpowiedniej mocy oraz fach w ręku to wyższa cena, ale również gwarancja rzetelnego montażu. Dla przykładu jeden moduł monokrystlicznego panelu o mocy 360W kosztuje w okolicach 750 zł, do niego doliczyć trzeba cały zestaw dla instalacji o mocy 3,6 KWP, na co potrzeba 10 paneli. Dodatkowo koszty sprzętu, okablowania, zabezpieczeń czy przygotowania dachu również tworzą odrębny koszt. Całość w takim razie wynosi 19 000 zł. Do tego doliczyć dopiero należy koszt instalacji, gdzie jak wyżej w każdej części Polski kwoty będą inne.

Podsumowanie

Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, z powodu zbyt wielu zmiennych. Na stronach internetowych zajmujących się montażem fotowoltaiki znaleźć można różnego rodzaju kalkulatory, gdzie należy wprowadzić parametry takie jak – wielkość domu, ilość osób zamieszkałych, potrzebne zużycie, rodzaj paneli, czy wybrane ogniwo, by w sposób bliżej określony poznać ceny montażu. Mimo wszystko nie jest to oferta cenowa, nie podlegająca zmianom. Taki sposób uzyskiwania informacji, pomaga już na samym początku otrzymać informację gdzie ewentualnie będzie taniej, a gdzie drożej. Zanim się skontaktujemy z firmą montującą instalację, warto porównać oferty.

fotowoltaika,instalacjafotowoltaiczna,koszt,ceny, panelefotowoltaiczne

Zakup i montaż instalacji Koszt instalacji fotowoltaicznej jest jednorazowym wydatkiem na który składa się: – zakup modułów fotowoltaicznych -falownik -dostawa i montaż -podatek VAT( dla domu mieszkalnego 8%, dla firmy 23%) Średnie ceny montażu instalacji wahają się od 15000 do 25000 zł. Różnica w cenie zależy od mocy instalacji, potrzeb rodziny, wielkości domu, rodzaju paneli,…